Świąteczny czas...

Świąteczny czas...

Święta Wielkiej Nocy. Czas zadumy i refleksji. Czas w którym według tradycji wielkanocny niedzielny stół należy nakryć białym obrusem i udekorować bukszpanem. Na łące z zielonej rzeżuchy powinien wypasać się baranek (symbol zmartwychwstałego Chrystusa) z czerwoną chorągiewką, na której widnieje złoty krzyż. Na stole nie może zabraknąć wazonu z baziami, pierwszymi wiosennymi kwiatami oraz gałązkami zieleni. Koniecznie musi także znaleźć się talerz z pisankami.  

Wszystkie poświęcone pokarmy należy wyłożyć na półmiski tak, aby odróżniały się od nie poświęconego jedzenia. Na osobnym talerzu powinny znaleźć się  jajka pokrojone na ćwiartki, oprószone solą oraz pieprzem. Niczym wigilijnym opłatkiem, tak i kawałkami jaj, biesiadnicy powinni się podzielić, składając sobie najlepsze, świąteczne życzenia.

Ludzi, którzy obchodzą Wielkanoc można podzielić na dwie grupy: religijną i tradycyjną. Pierwsza, skupia się na wierze i refleksyjnym przeżywaniu Wielkiej Nocy. Druga zaś, to "przeżywający święta tradycyjnie": święconka, siedzenie przy stole i lany poniedziałek - czasami bez uśmiechu, w milczeniu - ale za to tradycyjnie. Bo tak wypada.

Moim zdaniem najważniejsza jest umiejętność rozmowy. Dialog, a nie wysyłanie komunikatów. W praktyce "wypada" jest bardzo powszechne. Nie robimy czegoś dlatego, że mamy na to ochotę, tylko dlatego, że tak właśnie powinno się zrobić – tak wypada.

 Najlepiej pozostać jednak sobą. Chodzi przecież o to, żeby nie sprawić przykrości sobie i innym. To nie męki, a święta. Jeśli nie mamy potrzeby spotkać się z rodziną – po prostu tego nie róbmy. Przecież nie zawsze są to dla nas najbliższe osoby, chociaż z oficjalnych dokumentów tak by wynikało. Lepiej zatem czas ten spożytkować inaczej. Może warto zastanowić nad tym kto tak naprawdę jest dla nas ważny. Na kogo możemy liczyć, kto jest daleki od manipulacji, oszustw i braku szczerości.

Niech te Święta Wielkiej Nocy będą okazją do spotkania z najbliższymi nam osobami i podzielenia się  nie tylko jajkiem, ale przede wszystkim sobą. Niech to będzie czas radości i nadziei na lepsze jutro, bezcenny.

Monika Zygmunt – Jakuć (Dyrektor Zarządzający „bez owijania”)

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry