Serwis dostosowany do potrzeb obywateli

Serwis dostosowany do potrzeb obywateli

Pamiętajcie Państwo, iż do 30 maja br. serwisy administracji publicznej muszą byc dostosowane do potrzeb obywateli niepełnosprawnych, zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0.

Tak stanowi Rozporzadzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności (...) z 12 kwietnia 2012 r. Chodzi o serwisy publiczne w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Istotą jest zniesienie barier w korzystaniu z informacji. Warto jednak pamiętać, że serwis dostępny, jest po prostu serwisem lepszym - wygodniejszym w użyciu, lepiej wyszukiwanym, przyjaźniejszym także dla cudzoziemców oraz osób starszych czy słabiej wykształconych.

Choć zasady opisane w standardzie WCAG 2.0 wydają się bardzo techniczne, istota dostepności jest prosta: twórcy treści muszą za każdym razem zastanowić się, co z tego trafi do odbiorcy. Czy komunikat da się odczytać? Czy będzie zrozumiały?

Kiedy więc trzeba przebudować serwis?

Z całą pewnością wtedy, jeśli na przykład:

  1. Z serwisu nie daje się skorzystać tylko za pomocą klawiatury.
  2. Dokumenty publikowane są w formie obrazków.
  3. Filmy na serwisie nie mają napisów.
  4. Treści na stronie nie mają jasnej struktury.
  5. Kolorystyka strony powstała bez uwzględnienia potrzeb osób niedowidzących i mających kłopot z kolorami.
  6. Nie ma mozliwości powiększenia tekstu.

Pamiętajmy, że język urzędowy jest dopuszczalny w dokumentach. W przypadku komunikatów trzeba pamiętać, że wiele osób - słabiej wykształconych a także starszych - nie rozumie trudnych słów i złożonych zwrotów.

Tak więc sprawdźmy moi drodzy, czy nasze strony www spełniają owe wymogi, czy też nie.

Monika Zygmunt - Jakuć (Trener "bez owijania")

 

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry