Koniec z "syndromem pierwszej dniówki"

Koniec z "syndromem pierwszej dniówki"

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy za nami. Co tym razem ustawodawca modyfikuje w ustawie i czemu to ma służyć?

Dotychczas system obowiązującego prawa wskazywał, iż umowa może być dostarczona pracownikowi do końca pierwszego dnia pracy (tzw. syndrom pierwszej dniówki). Pozwalało to na odwlekanie formalności, a w przypadku kontroli - na tłumaczenie, że pracownik jest zatrudniony dopiero pierwszy dzień, zatem ustawowy termin zawarcia umowy jeszcze nie minął.

Od 01 września 2016 r. w sytuacji, gdy umowy o pracę nie zawarliśmy w formie pisemnej, pracodawca ma obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Tym samym każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy powinien mieć albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę.

Warto pamiętać również, iż przed dopuszczeniem do pracy pracodawca ma również obowiązek zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy oraz przeszkolić go w zakresie bhp.

Za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy pracodawcy będzie groziła kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Zmiana wprowadzona niespełna półtora miesiąca temu ma na celu przede wszystkim ograniczenie zatrudniania pracowników bez uprzedniego zawarcia z nimi umowy o pracę na piśmie lub bez uprzedniego potwierdzenia im na piśmie podstawowych warunków zatrudnienia i tym samym zwiększenie ochrony praw pracowników oraz zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu. Zmiana ułatwi pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.

Z punktu widzenia pracodawcy musimy pamiętać, iż pracodawca nie musi wydać pracownikowi umowy o pracę przed dniem rozpoczęcia pracy. Do zawarcia umowy może dojść także w pierwszym dniu pracy, np. rano przed przystąpieniem do pracy. Formalnie nie ma też przeszkód, aby pracodawca i pracownik zawarli umowę 28 sierpnia, wskazując w niej jako termin rozpoczęcia pracy jako 01 września. Istotne jest jedynie, aby pracownik przed dopuszczeniem do pracy, czyli przed faktycznym rozpoczęciem pracy dysponował pisemną umową lub pisemnym potwierdzeniem warunków umowy o pracę.

Podstawa prawna: art. 26, art. 29§2, art. 104³§2. Art. 237³§2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Monika Zygmunt-Jakuć, Dyrektor Zarządzający „bez owijania”

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry