Czy warto wdrożyć ISO 14001?

Czy warto wdrożyć ISO 14001?

Jak już zapewne wiecie (pisałam już bowiem o tym wcześniej na naszym blogu) w zeszłym roku opublikowano nowe wydanie normy dotyczącej zarządzania środowiskowego, mianowicie ISO 14001. W związku z powyższym przedsiębiorstwa posiadające wdrożony wspomniany system lub planujący go wdrożyć będą musiały wykonać szereg działań mających na celu spełnienie znowelizowanych wymagań. Dziś jednak nie będę się rozpisywać o wytycznych zawartych w standardzie. Chciałabym natomiast zwrócić uwagę dlaczego organizacje decydują się na implementację wspomnianych wytycznych i jakie można w związku z tym osiągnąć korzyści.

Otóż zapewne macie świadomość (przynajmniej taka mam nadzieję), iż każda, nawet najmniejsza działalność człowieka wywiera większy lub mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Niestety w większości przypadków jest to wpływ niekorzystny, prowadzący do degradacji otaczającej nas przyrody. Na szczęście ostatnio coraz więcej mówi się o przyszłości następnych pokoleń i zwraca coraz większą uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. Poszczególne kraje podejmują różne działania z tego zakresu, m.in. opracowują strategie ekologiczne, wytyczne, przepisy prawne itp. Jednym z takich działań jest również stworzenie właśnie normy ISO 14001 stanowiącej wytyczne dla zorganizowania, utrzymania i doskonalenia systemów zarządzania środowiskowego. Dlaczego zatem warto stosować wytyczne wspomnianego standardu, jakie korzyści może odnieść organizacja w wyniku ich stosowania?

Nie ukrywajmy bowiem, iż dla przedsiębiorstw liczy się nie tylko efekt globalny, ale przede wszystkim to, co dzięki stosowaniu określonych zasad osiągnie, czyli zyska. A zyskać może wiele…przede wszystkim poprawę swojego wizerunku w oczach kontrahentów, jako świadomego swoich wpływów na środowisko naturalne i prowadzącego swój biznes z ich uwzględnieniem. Często zdarzają się sytuacje (zwłaszcza w niektórych branżach) że posiadanie certyfikowanego systemu zarządzania wg ISO 14001 jest uwzględniane w specyfikacji dostawcy podczas postępowania przetargowego i stanowi warunek konieczny uczestnictwa w takim postępowaniu.

System niejako wymusza stworzenie narzędzi pomagających gromadzić informacje z otoczenia firmy (skargi i doniesienia) dotyczących wpływów organizacji na środowiskowo. Pozwala analizować te informacje, a także wykorzystywać je do ciągłego doskonalenia systemu i całej działalności. No dobrze wspomniałam o prestiżu, o tym jak przedsiębiorstwo jest postrzegane przez strony zainteresowane, ale co z wymiernymi korzyściami? Otóż, „mądry” przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że wszystkie te elementy przedstawione powyżej także stanowią konkretną korzyść, ale warto podkreślić, iż bezpośrednie korzyści ekonomiczne wynikają ze znanej wszystkim zasady „taniej i lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zatem oczywiste jest, że korzystniejsze (i tańsze) dla organizacji jest zapobieganie niezgodnościom środowiskowym mającym negatywny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa, aniżeli usuwanie skutków zanieczyszczeń czy awarii środowiskowych. Ponadto świadoma realizacja działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ochrony środowiska i innymi, do których firma jest zobowiązana, daje możliwość uniknięcia potencjalnych konsekwencji finansowych wynikających z niespełnienia tych wymagań (kary urzędowe/mandaty za nieprzestrzeganie przepisów prawa).

Pamiętajmy także, że zapobieganie zaniedbaniom w zakresie odprowadzania opłat środowiskowych, ustrzega firmę przed tzw. opłatami podwyższonymi i karami, jeśli brak tych opłat wykaże inspekcja zewnętrzna. Oczywiście są to tylko wybrane przykłady korzyści jakie organizacja może osiągnąć dzięki stosowaniu zasad ISO 14001. Jeśli macie jakiekolwiek swoje doświadczenia w tym zakresie to zapraszam abyście podzielili się nimi z nami na naszym blogu.

 

Agnieszka Łokaj – Trener ISO

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry