BHP-owskie rozterki Przedsiębiorcy

BHP-owskie rozterki Przedsiębiorcy

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma…chyba każdy zna to powiedzenie, dotyczy ono również osób, które prowadzą swoją działalność gospodarczą w jakimkolwiek zakresie. Zwykle wszystkim wokół wydaje się, że super mieć własną firmę, być sobie sterem, żeglarzem i okrętem, ale pamiętajmy, iż jak wszystko ma to swoje plusy i minusy. Nie mam oczywiście zamiaru nikogo ani zachęcać, ani tym bardziej zniechęcać to tego typu działań, bo każdy robi to co lubi - chcę tylko zwrócić uwagę, że osoby prowadzące jednoosobową działalność często napotykają na różnego rodzaju utrudnienia, przeszkody czy wątpliwości, jakie tak naprawdę obowiązki ich dotyczą. W związku z powyższym dziś postaram się rozwiać kilka wątpliwości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, bo ja akurat lubię tą tematykęJ.

Otóż jakiś czas temu, w tracie rozmowy w gronie znajomych wynikła dyskusja na temat prowadzenia firmy jednoosobowej i obowiązków związanych właśnie z bhp, a dokładnie czy są one takie same jak w przypadku firm kilkuosobowych (czy zatrudniających choćby jednego pracownika). Aby rozwiać te wątpliwości należy przypomnieć, że przepisy Kodeksu pracy dotyczą pracodawców i pracowników. Zgodnie z definicjami w nim zawartymi (rozdział I, Art. 2 i 3) Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Wspomniana ustawa narzuca na pracodawców szereg obowiązków, jak choćby kierowanie pracowników na badania wstępne, okresowe, czy prowadzenie oceny ryzyka zawodowego. Oczywiście jest to ogromne uproszczenie, bowiem wytycznych do spełnienia w zakresie bhp jest o wiele więcej, ale nie to jest dzisiejszym tematem. Podstawowe pytanie brzmi, czy jeśli przedsiębiorstwa mają taki szeroki zakres obowiązków do zrealizowania w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, to czy firma jednoosobowa również takowe posiada? W tym momencie chciałabym uspokoić wszystkich wątpiących….otóż nie….osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zwolnione są z powyższych obowiązków, do momentu kiedy zatrudnią choćby jednego pracownika, bo wówczas automatycznie stają się pracodawcami (zgodnie z zamieszczoną powyżej definicją).

Przy okazji warto przypomnieć również o tym, że pracodawca rozpoczynający działalność jest zobligowany, w terminie 30 dni od jej rozpoczęcia, powiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności (zgodnie z art., 209 § 1 Kodeksu Pracy). Obowiązek ten zaczyna jednak ciążyć na danym podmiocie z chwilą uzyskania przez niego statusu pracodawcy tzn. w momencie zatrudnienia pierwszego pracownika. Nie dotyczy on natomiast podmiotów prowadzących działalność, zatrudniających wyłącznie osoby wykonujące pracę na innej podstawie aniżeli stosunek pracy. Jak sami zatem widzicie, zakładając i prowadząc własny biznes trzeba mieć oczy szeroko otwarte i być dobrze poinformowanym i zorientowanym w wielu dziedzinach, nie tylko w zakresie tego czym się stricte zajmujemy. Możliwe, że w miarę rozwoju i powiększana przedsiębiorstwa jest trochę łatwiej, bo mimo, iż ilość różnego rodzaju obowiązków wzrasta to część z nich można delegować…zatem wszystkim firmom jednoosobowym życzę ekspansji, co by Właściciel mógł z czasem trochę odpocząć, jeśli sobie oczywiście tego życzy;-)

 Agnieszka Łokaj (Trener "bez owijania")

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry