Aby wakacje były wypoczynkiem - czyli jak sprawdzić biuro podróży?

Aby wakacje były wypoczynkiem - czyli jak sprawdzić biuro podróży?

W Polsce istnieje kilka tysięcy biur podróży . Przy wyborze biura podróży z którego usług chcemy skorzystać często decydujące znaczenie ma oferowanacena konkretnej usługi turystycznej. Kierując się tylko i wyłącznie kosztem wypoczynku turyści często, trafiają na niesolidne biura podróży, wabiące potencjalnych klientów niskimi kosztami wypoczynku, nie zapewniające jednak w zamian usług na odpowiednim poziomie. W związku z tym przed wyborem właściwego biura podróży turysta powinien sprawdzić, czy biuro to daje gwarancję „bezstresowego wypoczynku”. Metody dokonania takiego sprawdzenia są różne.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy biuro posiada odpowiedniezezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych.

Działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych wymaga uzyskania wpisu w rejestrzeorganizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Organem właściwym do prowadzenia takiego rejestru jest marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, a w przypadku przedsiębiorcy zagranicznego - wybrany przez niego marszałek województwa. Jednak w przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, który utworzył oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, organem właściwym do prowadzenia rejestru jest marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę oddziału.  

Ewidencja jest prowadzona w postaci ksiąg ewidencyjnych w formie elektronicznej. Prowadzona przez ministra Ewidencja jest jawna zatem każdy może żądać udzielenia informacji objętych wpisem do Ewidencji przez złożenie zapytania w dowolnej formie w odniesieniu do konkretnych przedsiębiorców. Informacje zawarte w Ewidencji mogą być udostępniane także w formie elektronicznej. Marszałek województwa ma prawo dostępu do danych ewidencyjnych oraz do tworzonych na ich podstawie wykazów, niezależnie od miejsca siedziby przedsiębiorcy, a w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - miejsca jego zamieszkania. Informacje te można więc uzyskać np. poprzez sieć komputerową. Jest to kolejny sposób na sprawdzenie, czy biuro podróży z którego usług chcemy w przyszłości skorzystać posiada zezwolenie na prowadzenie usług turystycznych, jak również odpowiednie zabezpieczenie finansowe na prowadzenie tego typu działalności. 

Zwrócenie się o udzielenie informacji o danym biurze podróży z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych jest jednak ostatecznością. W pierwszej kolejności warto po prostu zwrócić się o uzyskanie stosownych informacji do regionalnych oddziałów Polskiej Izby Turystyki. Adresy Polskiej Izby Turystyki oraz Wojewódzkich Izb Turystycznych znajdują się na stronach Polskiej Izby Turystyki (www.pit.org.pl).

Warto również sprawdzić, czy biuro to posiada odpowiednie zabezpieczenie finansowe na prowadzenie swojej działalności, a także czy jest ubezpieczone. Wszystkie te informacje powinny zostać udzielone turyście na jego żądanie przez pracowników już w biurze podróży. W celu jednak dokładniejszego sprawdzenia konkretnego biura informacje te można ponadto uzyskać w oddziale wojewódzkim lub przedstawicielstwie terenowym Polskiej Izby.

Zanim więc klikniemy w ikonkę „kup teraz”, wybierając wakacje przez Internet, czy też podpiszemy umowę na świadczenie usługi turystycznej w stacjonarnym Biurze Podróży, warto sprawdzić z jakim graczem mamy do czynienia. Sprawdzić, aby czas wakacji był faktycznie czasem wypoczynku a nie walką o odzyskanie utraconych środków. Bo czasu i niespełnionych marzeń raczej nie odzyskamy…

Monika Zygmunt – Jakuć (Dyrektor Zarządzający)

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry