Połączenie VPN czyli szybki i łatwy dostęp w dowolne miejsce na świecie

Połączenie VPN czyli szybki i łatwy dostęp w dowolne miejsce na świecie

VPN to pojęcie, które od pewnego czasu pojawia się wyjątkowo często. Pojęcie to pojawia się nie tylko w tradycyjnych mediach, ale także w sieciach społecznościowych oraz na blogach. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w możliwościach jakie VPN daje. Przestał być one jedynie techniczną nowinką. Jest to narzędzie, które przyda się każdej osobie przeglądającej zasoby Internetu.

Czym jest połączenie VPN?

VPN to skrót, który został utworzony od angielskich słów Virtual Private Network. W tłumaczeniu na język polski znaczy to Wirtualna Sieć Prywatna. Oznacza to, że połączenia VPN nie mają żadnej fizycznej postaci, istnieją tylko wirtualnie. Sieć nie jest połączona żadnymi kablami. Aby łączyć się wewnątrz sieci, nie trzeba się podłączać nimi do żadnych sprzętów. Ogromnym plusem VPN jest możliwość korzystania na każdym urządzeniu i w dowolnym miejscu. Dostęp do tej sieci jest ograniczony. Sieć – jak wskazuje jej nazwa – jest prywatna, a więc dostęp do niej moderowany i dostępny tylko dla jej użytkowników. Bezpieczeństwo VPN jest dzięki temu na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Użytkownicy VPN mogą bezpiecznie wymieniać się między sobą dokumentami, efektami wspólnej pracy, plikami. Połączenie VPN maskuje wszystkie połączenia dokonane przez użytkownika. W efekcie zebranie o nim jakichkolwiek danych umożliwiających jego identyfikację staje się niemożliwe.

Zmiana wirtualnej lokalizacji

Osoby, które zdecydują się na sieć VPN zyskują nie tylko anonimowość i bezpieczeństwo w sieci. Dzięki tej sieci mogą zapewnić sobie także dostęp do usług , które zostały objęte geolokalizacja. Do takich usług zalicza się między innymi VOD. Wybierając dobrą sieć VPN każdy może zyskać dostęp do różnych serwisów VOD. Nie we wszystkich krajach przestrzegana jest wolność słowa. Usługa VPN pozwala na dotarcie do treści, do których dostęp został całkowicie zablokowany albo ocenzurowany z powodów politycznych, religijnych czy światopoglądowych. VPN pozwala na ominięcie blokad i zabezpieczeń. Plusem jest to, że VPN można używać także w smartfonie.

Zalety sieci VPN najszybciej docenią te osoby, które wyjechały za granicę. W czasie zagranicznych wyjazdów korzystanie z rodzimych sieci staje się niemożliwe. Usługa VPN umożliwi ustawienie adresu IP tak, aby komputer był przekonany, że osoba korzystająca z zasobów sieci wciąż znajduje się w Polsce. Rozwiązanie to pozwala także na ominięcie cenzury, która wciąż stosowana jest w wielu krajach. Wirtualna Sieć Prywatna pozwoli też na dostęp do własnych plików z dowolnego miejsca na świecie.

Joanna Minceiwcz (Specjalista ds. ochrony danych)

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry