Mentoring - moda czy realna potrzeba?

Mentoring - moda czy realna potrzeba?

Od pewnego czasu bardzo modne stało się u nas słowo „mentoring”, które pojawia się na ogół w kontekście organizacji. Podlega określonym zasadom, ma określone cele. Dobrze prowadzony daje naprawdę świetne efekty. Czym jest? Co tak naprawdę kryje się pod tym określeniem?

Mentor

Źródeł mentoringu należy upatrywać się w słynnej „Iliadzie” Homera. Przed wyruszeniem pod Troję Odyseusz zwrócić się z prośbą o mędrca – Mentora – o to, aby otoczył opieką jego żonę Penelopę oraz syna Telemacha. Mentora definiuje się jako osobę, która służy pomocą innym w realizowaniu ich własnego potencjały. Podkreśla się wiedzę i doświadczenie osobiste mentora, a więc cechy, bez których cały proces mentoringu nie mógłby istnieć. Mentor otacza swojego podopiecznego pomocą zarówno emocjonalną, jak i opartą na typowej wiedzy z zakresu danej dziedziny. Ma być modelem do naśladowania. Mentor doradza, naucza, wspiera, chroni, promuje, a przede wszystkim patronuje.

Cele mentoringu

Mentoring stawia sobie bardzo jasne i dokładnie sprecyzowane cele. Przede wszystkim ma służyć nabywaniu nowych, a także rozwijaniu posiadanych już zdolności zawodowych osoby, która pozostaje pod opieką mentora. Dzięki wsparciu opiekuna osoba może lepiej zrozumieć zasady kierujące organizacją oraz pozyskać wiedzę dotyczącą swoich słabych i mocnych stron. Mentor wprowadza osobę nie tylko do pracy, ale ułatwia jej także nawiązanie kontaktów z innymi. Podopieczny niejako korzysta z kontaktów mentora, budując sobie przy tym swoje własne.

Proces mentoringu

Rozmowy mentorskie przebiegają według określonej dynamiki, na którą mentor musi nauczyć się wpływać. Wskazuje się na typowy przebieg rozmów mentorskich, który powinien opierać się na schemacie:

-wysłuchanie;

-omówienie;

-doradzenie.

W literaturze przedmiotu znajduje się także schemat:

-zdefiniować;

-opisać;

-zdecydować.

Do tego dochodzi ten oparty o:

-wyjaśnianie;

-poszerzanie;

-zaplanowanie.

Oczywiście wskazać można na dużo bardziej rozbudowane i złożone modele, które ujmować mogą między innymi wspólną analizę problemu, propozycje zarówno mentora, jak i podopiecznego czy wreszcie wybranie konkretnego rozwiązania. Nie można zapominać o technikach mentoringu, które odgrywają ogromną rolę w pracy z podopiecznym. Wymienić warto chociażby:

-towarzyszenie;

-przygotowywanie;

-katalizowanie;

-demonstrowanie.

Każda z technik ma zastosowanie w określonych sytuacjach. Rodzaj mentoringu oraz stosowane techniki należy zawsze dostosować także do ilości podopiecznych. Warto bowiem zaznaczyć, że mentor nierzadko ma pod swoją opieką więcej niż jedną osobę. Aby proces mentoringu był skuteczny, musi przebiegać w oparciu o kilka istotnych zasad. I tak przyjmuje się, że podopieczny dysponuje odpowiednimi zasobami, wiedzą i umiejętnościami, które pozwolą pokonać napotykane trudności. Celem mentoringu jest wydobycie posiadanych przez podopiecznego zasobów i ich wsparcie. Zarówno mentor, jak i podopieczny są sobie równi. Stanowią dla siebie istotnych partnerów o ogromnym znaczeniu.

Mentoring w biznesie

Od pewnego czasu obserwuje się coraz częstsze wykorzystywanie mentoringu w biznesie. W tym przypadku cały proces koncentruje się na przekazaniu wiedzy i doświadczeń przez przedsiębiorcę bądź menedżera osobie, która w biznesie (czy danej firmie) stawia dopiero pierwsze kroki. Okazuje się, że takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze i pozwala osiągać naprawdę doskonałe rezultaty. Mentoring w biznesie prowadzony jest zarówno metodą tradycyjną, kiedy to pod opieką mentora znajduje się jeden podopieczny, jak i metodą grupową. Obecnie wskazuje się także na e – mentoring, który zyskuje coraz większą popularność. Ta otwarta forma kształcenia daje wiele możliwości i likwiduje ograniczenia.

Mentoring to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy usprawnić proces wdrażania nowych pracowników. Pozwala na szybkie zidentyfikowanie i wydobycie ich zasobów, co następnie przekłada się na korzyści dla organizacji. Trzeba jednak pamiętać, aby na mentora wybrać osobę o odpowiednich cechach. W przeciwnym razie cały proces z pewnością się nie powiedzie.

 Hanna Wojtoń (Trener "bez owijania")

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry