Kim jest lider w organizacji lean

Kim jest lider w organizacji lean

W poprzednim swoim wpisie na blogu, zatytułowanym „Twarda vs. miękka strona lean”, pisałem m.in. o tym, że rolą każdego lidera jest rozwijanie swojego zespołu. W niniejszym wpisie chcę rozszerzyć tę myśl opisując charakterystykę dobrego lidera w organizacji Lean.

Napisano wiele książek o przywództwie i przywódcach. Wielu sławnych z historii i teraźniejszości przywódców stanowi inspirację dla zarządzających organizacjami zarówno biznesowymi, jak prowadzącymi działalność non-profit. Mówi się często, że wybitni liderzy dlatego stali się wybitni, że mieli w sobie to coś, co pociągało tłumy do działania. A tym czymś była charyzma…

Warto jednak się zastanowić co charakteryzuje po prostu dobrego lidera (nie każdy przecież może być wybitny). Gdybyśmy popatrzyli na wiele typowych organizacji stanowiska kierownicze – przywódcze w organizacji zajmują ludzie, którzy wykazali się znakomitą wiedzą na temat wykonywanej w danej organizacji pracy oraz obowiązujących w niej praw. Często ich kariery rozwijały się od przysłowiowej „taśmy” produkcyjnej. Dzięki wiedzy na temat tego co i jak jest produkowane, jakiego rodzaju narzędzia powinny być zastosowane oraz wytrwałej pracy zgodnej z planem produkcji i regulaminem – otrzymywali awans na stanowisko zarządcze. Stawali tym samym na czele zespołu, którego do niedawna byli częścią. Od tego momentu ich zadaniem było pilnowanie, aby zespół właściwie wykonywał pracę zgodnie z obowiązującymi zasadami. Dla wielu organizacji, zarządzanych w sposób tradycyjny, jest to satysfakcjonujący model menadżera – lidera zespołu.

Jednak organizacje działające w duchu lean wymagają od swoich liderów czegoś więcej, niż wymieniona powyżej wiedza na temat procesu i zasad organizacyjnych. Lider powinien swój zespół jeszcze rozwijać i dzięki temu doskonalić proces oraz organizację. Wymaga to od niego posiadania i ciągłego rozwijania takich umiejętności jak: uczenie innych, widzenie potencjałów do doskonalenia oraz przewodzenia zespołowi.

Umiejętność uczenia innych wymaga nie tylko znajomości standardów pracy, ale też efektywnego instruowania członków zespołu. Od lidera wymagana jest znajomość kompetencji członków zespołu względem wymagań stawianych przez proces. Poza tym lider musi umieć stosować techniki coachingowe i mentoringowe w zależności od potrzeb rozwojowych swoich ludzi.

Drugą ważną umiejętnością jest dostrzeganie potencjałów do doskonalenia. Ponieważ w organizacji lean toczy się nieustająca walka ze stratami w procesie – umiejętność ich dostrzegania i rozwiązywania problemów jest niezwykle cenna. Wdrażając wraz z zespołem usprawnienia dba o to, żeby standardy były przestrzegane.

Wreszcie to co stanowi trzecią kluczową umiejętność – przewodzenie innym – objawia się umiejętnością słuchania i angażowania swojego zespołu oraz bycie z zespołem wtedy, kiedy zmaga się z codziennymi wyzwaniami. Tę umiejętność cechuje też bycie konsekwentnym w swoim postępowaniu i pomaganie innym w zmaganiu się ze zmianą.

Praktykowanie wyżej wymienionych umiejętności przez lidera zespołu, na jakimkolwiek szczeblu organizacji, powoduje, że w oczach swojego zespołu staje się on charyzmatyczny…

Michał Nowak

Trener BezOwijania

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry