Jakim szefem jesteś?

Jakim szefem jesteś?

To pytanie, które osoby zarządzające zespołem z pewnością zadają sobie nierzadko, choć znam i takich, którzy przekonani o swojej wyjątkowości nie pochylają się nad tą tematyką (no bo jak można powątpiewać w swoje umiejętności…).

Miałam w swoim życiu zawodowym kilku szefów (o części z nich wolałabym zapomnieć, gdyż ich umiejętności zarządzania kończyły się gdzieś pomiędzy manipulacją a intrygą. Byli jednak i tacy, którzy po dziś dzień są dla mnie wzorem doskonałego zarządzania).

Zastanawiasz się czasami, czy Twój zespół, podobnie jak osoby na zdjęciu ma sztucznie przyklejony uśmiech? Założoną maskę na potrzeby pracy? Czy ich emocje są prawdziwe czy nie?

Co jakiś czas z pewnością warto się zatrzymać, pomyśleć, przeanalizować, zadać sobie kilka pytań. Czy jestem dla swoich pracowników takim szefem jakiego sam chciałbym mieć?

Największa odpowiedzialność za funkcjonowanie organizacji spoczywa na osobach pełniących funkcje menedżerów, kierowników czy dyrektorów. To właśnie od umiejętności przywódczych i dostosowania się do zmian przez te osoby zależy sukces bądź porażka danej organizacji. Uświadomienie sobie, jak dużą odpowiedzialnością jest zarządzanie innymi, to pierwszy krok do sukcesu.

Nie każdy szef będzie dobrym przywódcą, liderem. Z przykrością należy wskazać, iż wiele stanowisk zarządczych obejmowanych jest przez menedżerów o niewystarczających kompetencjach do przewodzenia innym. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu frustracji wśród pracowników, a w skrajnych przypadkach do nadużyć. Warto jest mieć tego świadomość podczas rekrutacji kadry zarządzającej.

Bycie dobrym Szefem nie jest proste (coś co jednym pracownikom odpowiada, dla drugich może być nie do przyjęcia). Są jednak pewne zachowania, które są cenione zawsze i wszędzie, poniżej kilka z nich:

  1. Doceniaj pracowników (pochwały, oficjalne podziękowania na forum, premie, nagrody, awanse).
  2. Dawaj pracownikom przestrzeń do rozwoju (nie hamuj ich rozwoju w obawie, że mogą stać się lepsi od Ciebie – jeśli tak myślisz to wiedź, że bardzo źle z Tobą).
  3. Naucz się słuchać.
  4. Komunikuj swoje potrzeby ale też słuchaj czego potrzebuje Twój zespół.
  5. Bądź inspiracją.
  6. Dbaj o swój rozwój (nie wystarczy, że skończyłeś studia – stale się dokształcaj, szkól i rozwijaj).
  7. Pozwól sobie i pracownikom na popełnianie błędów.

Żyjemy w czasach, gdzie miarą oceny predyspozycji zarządzania zespołem są wyniki jakie osiąga zespół. Słupki i wykresy z tendencją wzrostową, dają poczucie pewności stanowiska Menadżerskiego.

Pytanie tylko jak z tym Szefem, nastawionym w głównej mierze na wynik, czuje się jego zespół? Czy to w ogóle jest jego zespół? Czy to tylko grupa ludzi, której przyszło pracować pod zwierzchnictwem osoby, która gna ich przed sobą, kiedy to powinna robić wszystko, aby sprawić, by chciało się podążać za nim…

Monika Zygmunt – Jakuć (Trener, założyciel „bez owijania”)

Pomyśl o zarządzaniu swoim zespołem już dziś i skorzystaj z oferty szkoleń menadżerskich.

Więcej na: http://bezowijania.com/szkolenia-otwarte-menadzerskie

 

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry