Środowisko organizacyjne do którego wraca pracownik po szkoleniu w dużej mierze determinuje to czy uczestnicy szkolenia stosują to czego nauczyli się podczas szkolenia, czy też nie. Brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników może stać się poważną barierą w pomyślnym zastosowaniu wiedzy i umiejętności nabytej podczas szkolenia, co w rezultacie przełoży się na efektywność pracownika. Organizacja, która jest odporna na zmiany w sposób naturalny zniechęci do stosowania nowej nauki. I w takich sytuacjach można usłyszeć, że: „szkolenia nie działają…”
Zatem, jak zwiększyć transfer po szkoleniu, jakie działania powinna podjąć organizacja?
- Upewnienie się, że menadżerowie i liderzy zespołów zapewnią pracownikom możliwości natychmiastowego i ciągłego wdrażania w pracy tego co poznali na szkoleniu.
- Ustalenie harmonogramu krótkich spotkań informacyjnych z uczestnikami, podczas, których będą mogli przedyskutować ze swoimi przełożonymi jak faktycznie wykorzystują wiedzę ze szkolenia i jak stworzyć więcej okazji do wcielenia tej wiedzy w praktyce.
- Wprowadzenie okresowego coachingu dla uczestników
- Dzielenie się sukcesami, gdy udało się skutecznie zastosować wiedzę ze szkolenia, po to by zachęcić do otwartości na nowo poznane sposoby działania.
- Rozmowa z pracownikami na temat ewentualnych barier stosowania nowo nabytych umiejętności.
Możemy bowiem wyróżnić czynniki, które determinują skuteczną zmianę w zachowaniu: indywidualna motywacja i zdolność do zmian gdzie klamrę stanowi środowisko organizacji do którego wraca pracownik po szkoleniu.
Marta Dyda
Trener „bez owijania”