Nadeszły inne czasy… Czasy w których łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej, podjąć decyzję o rozstaniu. Kobiety stały się bardziej niezależne, przedsiębiorcze, pewne siebie. Mimo strachu przed nieznanym, podejmują decyzję o rozstaniu. Panowie również, zupełnie inaczej niż kiedyś, bez trudu i walki podejmują decyzje o odejściu.
Jaki jest powód? Od lat ten sam… Tyle, że świadomość i pewność siebie inna, niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Są jednak kwestie, które mimo upływu lat się nie zmieniają... Jak zakomunikować rozstanie tym najmniejszym? Tym niczemu nie winnym dzieciom, które robiąc duże oczy pytają „dlaczego”?
W trakcie rozstania problem ochrony dziecka, jego praw i wrażliwości, pojawia się z całą ostrością. Rozstanie rodziców, ich rozwód, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty są dla każdego dziecka niezwykle bolesnym przeżyciem. Zwłaszcza wtedy, gdy z jego perspektywy wszystko wyglądało dobrze i było przekonane, że mama i tata będą zawsze razem.
Podczas rozwodu dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszających jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice, skupieni na własnych problemach, zaangażowani w niezrozumiałe konflikty, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co się dzieje między nimi.
Zarazem to przede wszystkim rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesną sytuację i ograniczyć strach, bunt, złość, żal czy poczucie winy. Rozwód rodziców niemal zawsze jest doświadczeniem negatywnym dla dziecka, nie zawsze musi jednak działać niszcząco.
Warto w tym gąszczu trudnych pytań sięgnąć po poradnik „Dziecko w rozwodzie” (do ściągnięcia pod adresem http://brpd.gov.pl/dziecko-w-rozwodzie-poradnik), który kierowany jest do rozwodzących lub rozstających się rodziców, którzy potrzebują pomocy w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z rozwodu. Poradnik, który skupia się na dziecku jako osobie, która w czasie i po rozstaniu jest narażona na ból i cierpienie.
Znajdziemy tu syntetyczną wiedzę na temat sytuacji dziecka w rozwodzie i sposobów, jakich mogą użyć, aby pomóc dziecku i zadbać o jego podstawowe potrzeby. Poruszono kwestie jak rozmawiać z byłą żoną lub mężem o sprawach dotyczących dziecka, jak ustalić plan wychowywania dziecka po rozstaniu, jak wygląda ochrona praw dziecka w sądowym postępowaniu rozwodowym i jakie organizacje mogą służyć specjalistyczną pomocą dzieciom i rodzinom w sytuacji kryzysu.
Więcej na ten temat w poradniku „Dziecko w rozwodzie” dostępnym pod adresem: http://brpd.gov.pl/dziecko-w-rozwodzie-poradnik.
Monika Zygmunt-Jakuć (Trener, założyciel „bez owijania”)