Każda firma – niezależnie od profilu działalności – pracownikami stoi. Bez nich trudno generować jakiekolwiek zyski. Generalnie zasada jest banalnie prosta: im lepsza kadra (zwłaszcza ta na wyższych stanowiskach), tym większe szanse na powodzenie. Niezależnie od tego, jak świetnie wykształconego i doświadczonego pracownika zdecydowaliśmy się zatrudnić, warto inwestować w jego szkolenie. Pojawia się pytanie dlaczego warto szkolić pracowników i czy aby na pewno nie jest to zbędny wydatek będący wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
Doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy
Każdą wiedzę, a zwłaszcza tą niezwykle specjalistyczną i wąską, trzeba uaktualniać. Bez tego szybko okaże się, że nasze wiadomości już dawno przestały obowiązywać. To właśnie dlatego warto inwestować w szkolenia pracownicze. To na nich pracownicy poszerzają swoją wiedzę o informacje, które ciężko jest zdobyć, sięgając po prasę czy surfując po Internecie. Podkreślić należy, że nawet z pozoru błaha informacja może istotnie przełożyć się na wykonywane obowiązki zawodowe. Pozwolić swoim pracownikom osiąść na laurach to najgorsze, co może zrobić przełożony.
Wymiana doświadczeń
Szkolenia branżowe to doskonała okazja do wymiany doświadczeń z ludźmi wykonujący podobną pracę do nas. Jest to niezwykle rozwijające. Często podkreśla się, że wiedza praktyczna – nawet ta będąca efektem doświadczeń innych – ma o wiele większą wartość niż informacje teoretyczne. A trudno o większy bagaż doświadczeń niż właśnie podczas szkoleń, na których uczestniczą osoby w różnych wieku, z różnych stanowisk i z różnymi opiniami na dany temat.
Możliwość nawiązania współpracy
Udział w szkoleniach nierzadko skutkuje nawiązaniem stałego kontaktu, a w konsekwencji również współpracy między pracownikami różnych firm. To doskonała okazja, którą przekuć można w prawdziwy sukces firmy. Wielu przełożonych zapyta w tym miejscu czy nie jest to zagrożenie dla stabilności firmy i jej pozycji na rynku. Odpowiadamy stanowczym „NIE!”. Jeśli firma oferuje swoim pracownikom naprawdę dogodne warunki, troszczy się o nich i dba o to, aby byli traktowani z szacunkiem, to szkolenie z pewnością nie zagrozi ciągłości firmy i zatrudnienia. Może natomiast skutkować przenoszeniem do firmy nowych pomysłów zaczerpniętych od innych. Bez wątpienia jest to niezwykle rozwojowa sytuacja. Podkreślmy wyraźnie, że od innych można się naprawdę wiele nauczyć.
Wzrost pewności siebie
Im więcej mamy wiedzy, tym jesteśmy bardziej pewni siebie. A to z kolei przekłada się na jakość naszej pracy. Pracownik niedouczony, zmagający się z brakami wiedzy i niskim doświadczeniem ma ogromną trudność z podejmowaniem decyzji. Często czuje się w pracy wręcz sparaliżowany. Nie jest to korzystna sytuacja ani dla niego, ani dla pracodawcy. Udział w szkoleniach pozwala poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, co przekłada się na poczucie pewności siebie w sytuacji zawodowej. Im więcej wiemy, tym łatwiej się nam pracuje. Mamy mniejsze problemy z decyzyjnością, jesteśmy bardziej otwarci na innych, chętniej przychodzimy do pracy.
Czy opłaca się inwestować w szkolenia?
Podsumowując informacje przedstawione powyżej, można stwierdzić, że warto inwestować w szkolenia pracownicze. Korzyści z udziału w szkoleniu odnosi nie tylko pracownik, ale również pracodawca. Nie należy unikać kierowania pracowników na szkolenia nawet wówczas, gdy wiąże się to z koniecznością udzielenia im dnia wolnego. To inwestycja, która naprawdę szybko się zwraca. Bez wątpienia pieniądze wydane na szkolenia dla pracowników nie są więc pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.
Wybór szkoleń jest obecnie ogromny. Dostępne są zarówno szkolenia typowo branżowe, które dostarczają wiedzy z bardzo konkretnej dziedziny, jak i szkolenia miękkie, które uczą asertywności, rozwijają pewność siebie czy pomagają lepiej komunikować się z innymi. Warto pamiętać, że szkolenia to zawsze ogromna wartość dla pracownika. Jest to także niewątpliwa korzyść dla firmy. Wykwalifikowany pracownik to prawdziwy skarb. I tego warto się trzymać!
Monika Zygmunt - Jakuć (Dyrektor Zarządzający "bez owijania")