Determinacja - wyzwanie budzące ludzką wolę

Determinacja - wyzwanie budzące ludzką wolę

Ile razy w życiu było już tak, że postanawialiśmy coś zmienić. Już! W tej chwili! Od zaraz! Oczyma wyobraźni już byliśmy w miejscu do którego w realnym świecie sporo nam jeszcze brakuje. I co? Udało się?

Różnie bywa… Są tacy, którym się udaje, są jednak inni, którzy na zawsze pozostaną w sferze swoich marzeń i planów.

Determinacja… Ogromna siła, która każdego dnia powinna pobudzać nas do działania, aby w końcu nie musieć zamykać oczu tylko z szeroko otwartymi powiekami spojrzeć na zrealizowany plan, zadanie, osiągnięty cel.

Thomas Edison pracując nad wynalezieniem żarówki, dokonywał tysięcy eksperymentów, które kończyły się fiaskiem. Za każdym razem musiał od nowa tworzyć próżniową szklaną bańkę i próbować z innym materiałem. Nie poddawał się jednak i szukał dalej. Dzięki temu któraś z kolei próba została uwieńczona sukcesem. Ludzkość otrzymała światło elektryczne. Kiedyś przeprowadzająca z nim wywiad osoba zapytała: „Jak to się stało, że po tylu porażkach wciąż pan wierzył i szukał?”
Na to zdumiony Edison odpowiedział: „Ależ, proszę pani, porażki, jakie porażki? Ja tylko wykluczyłem tysiąc materiałów, które nie nadawały się do wykorzystania w żarówce”.

Wspólną cechą ludzi, którzy osiągają swoje cele, czy to w sferach zawodowych, finansowych, naukowych czy rodzinnych, jest psychologia sukcesu i determinacja. Determinacja to bardzo mocne słowo. Oznacza ono podjęcie decyzji i całkowite zaangażowanie się w realizację celu, bez możliwości odwrotu; poświęcenie absolutnie wszystkiego, czego sytuacja wymaga.

Jeżeli czegoś pragniesz, to zainwestuj w to dzieło swoją potężną energię, bądź zdecydowany i konsekwentny. Zahamowania pętają nas albo w nędzy albo w przeciętności. Gdy widząc szansę na horyzoncie mówisz „spróbuję”, angażujesz w działanie tylko niewielki fragment siebie, gdyż „spróbuję” dopuszcza porażkę, a równocześnie usprawiedliwia, że coś przecież zrobiłeś. Że nie wyszło? Zdarza się. Zamiast tracić czas i energię na próby, postanów: „Zrobię to!” Wówczas zaangażujesz się w osiąganie swojego celu w stu procentach. Całe świadome i podświadome działanie skierowane będzie na realizację zadania.

Wierzyć, pamiętać o swoich marzeniach i być cierpliwym – to klucze do sukcesu. Najtrudniej jest zaufać sobie. Poczuć sercem, że „mogę”, że „potrafię”.

Monika Zygmunt – Jakuć, Dyrektor Zarządzający „bez owijania”

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry