Asertywna komunikacja

Asertywna komunikacja

Komunikacja… Uczymy się jej od najmłodszych lat. Jednak to ona jest najczęstszym problemem z którym spotykamy się w wielu organizacjach (mniejszych firmach czy sporych korporacjach).

Szumy informacyjne, nieprecyzyjne formułowanie myśli czy wielość przenośni sprawiają, iż ogrom czasu poświęcamy na zrozumienie intencji komunikatu, kiedy to można byłoby już realizować stawiane cele i zadania.

Jak więc komunikować się jasno, precyzyjnie o zrozumiale? Z całą pewnością warto rozważyć komunikacje asertywną, która stanowi, m.in.:

  1. Używaj słowa „Ja”, jak najczęściej. Pokazuje to, że bierzesz odpowiedzialność za swoje słowa i czyny.
  2. Używaj słowa „nie” bezpośrednio, zamiast owijać w bawełnę. W taki sposób unikniesz nieporozumień.
  3. Twoje wytłumaczenia powinny być krótkie i zwięzłe. Niepotrzebne rozwodzenie się nad tematem jest irytujące, szkoda czasu.
  4. Spróbuj znaleźć alternatywne rozwiązanie problemu i zaproponuj je.
  5. Jeżeli to potrzebne, powtórz swoją odmowę kilkakrotnie, tak, aby mieć pewność, że Twój rozmówca zrozumiał i pogodził się z faktem, który mu przekazujesz.
  6. Pamiętaj, aby swoją mową ciała przekazywać to samo, co wychodzi z Twoich ust.

Wielu z nas ma dobrze opanowane relacje z współpracownikami, problem jednak pojawia się, gdy musimy poprosić o coś osobę na wyższym stanowisku. O tyle o, ile proste pytania o szczegóły dotyczące wykonywanej pracy nie sprawiają większego problemu, o tyle gorzej jest, jeżeli w grę wchodzi na przykład rozmowa o podwyżce. W istocie, wiele korporacji ma taki „system motywacyjny”, że pracownicy boją się prosić o tego typu rzeczy. Oszczędzają pieniądze i mają przez to mniej pracy.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? O tym w kolejnym wpisie…

Monika Zygmunt - Jakuć (Dyrektor Zarządzający "bez owijania"

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry