Najważniejsze zasady savoir-vivre w biznesie

Najważniejsze zasady savoir-vivre w biznesie

O dobrych manierach w życiu codziennym zdarza nam się zapominać, mimo że to właśnie dzięki nim nasze relacje z innymi stają się prostsze, przyjemniejsze i bardziej harmonijne. Jednak o ile pewne nietaktowne zachowania wśród znajomych są nam wybaczane, o tyle w relacjach zawodowych mogą stać się poważnym problemem. Umiejętność zachowania się zgodnie z zasadami savoir-vivre w biznesie jest zauważane przez współpracowników i zwierzchników, i często cenione jest na równi z kompetencjami oraz doświadczeniem zawodowym. Eleganckiego zachowania się w sferze biznesowej można się nauczyć – wystarczy przestrzegać kilku podstawowych reguł.

Zasady hierarchii w życiu biznesowym

Zasady savoir-vivre w biznesie związane z przestrzeganiem hierarchii zawodowej zwykle nastręczają najwięcej problemów, ponieważ różnią się od zasad panujących w życiu towarzyskim. O ile poza pracą pierwszeństwo mają zawsze osoby starsze przed młodszymi, a kobiety przed mężczyznami, o tyle w życiu zawodowym jest to nieco bardziej skomplikowane. W biznesowej hierarchii wyżej stoi zawsze osoba piastująca wyższe stanowisko, bez względu na to ile ma lat i czy jest kobietą, czy mężczyzną. Oznacza to między innymi, że na powitanie pierwszy kłania się pracownik zajmujący niższe stanowisko, ale rękę jako pierwsza wyciąga osoba ważniejsza w hierarchii.

Biznesowy dress code

Zasady dobierania garderoby w biznesie rządzą się twardymi regułami, z których najważniejszymi są elegancja oraz umiarkowanie. Najlepiej widziane są klasyczne zestawy ubrań, takie jak garsonka, spodnie plus marynarka, czy garnitur, do których należy zakładać wyłącznie zakryte obuwie. Obowiązują klasyczne kroje i stonowane kolory, natomiast nie jest dobrze widziana ekstrawagancja i nadmierna fantazja w doborze poszczególnych elementów stroju, makijażu czy fryzury. Zasady te w szczególności są rygorystycznie egzekwowane od osób, które reprezentują firmę na zewnątrz – ich elegancki i zadbany wygląd jest w tym wypadku elementem wizerunku całej firmy.

Komunikacja biznesowa

W relacjach zawodowych nieustannie należy się z kimś komunikować: ze współpracownikami, przełożonym, kontrahentami itd. Kontakty te mogą być bezpośrednie, telefoniczne lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. W każdym przypadku obowiązują tu zasady dobrego wychowania, a do najważniejszych z nich należą:

  • Bez względu na temat rozmowy okazywanie szacunku rozmówcy
  • Spokojny i wyważony ton wypowiedzi
  • Eleganckie i profesjonalne słownictwo (w e-mailach pisanie poprawnym językiem)
  • Stosowanie zwrotów grzecznościowych
  • Właściwe tytułowanie rozmówcy

Niezwykle ważne jest, aby powyższe zasady umieć stosować także w sytuacjach stresowych i trudnych. Okazywanie emocji w biznesie nie jest dobrze widziane w przeciwieństwie do opanowania, które jest cechą profesjonalistów.

Niewybaczalne zachowania w relacjach zawodowych

Drobne potknięcia związane z niewłaściwym zatytułowaniem szefa lub nieodpowiednią formą jego powitania zwykle są traktowane pobłażliwie, o ile nie powtarzają się zbyt często. Są jednak zasady savoir-vivre w biznesie, których złamanie jest wyjątkowo źle odbierane. Za szczególne faux-pas uważa się m.in.:

  • Niepunktualność – w sferze zawodowej nie należy się nigdy spóźniać. Spóźnienie się na spotkanie traktowane jest jako wyraz lekceważenia oraz brak profesjonalizmu. Nawet kilkuminutowe spóźnienie wymaga krótkiego usprawiedliwienia oraz przeprosin.
  • Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie spotkania lub zebrania - pisanie SMS-ów lub odbieranie telefonu w środku spotkania uznawane jest za duży nietakt, a za niewybaczalny błąd, jeśli dotyczą one spraw prywatnych. Również prowadzenie długich rozmów prywatnych w biurze jest traktowane jako brak dobrych manier.
  • Niedyskrecja i plotkowanie – w relacjach zawodowych bardzo źle widziane jest poruszanie tematów związanych z życiem prywatnym, a w szczególności wypytywanie o takie sprawy przełożonych lub klientów. Niedopuszczalne jest także plotkowanie na temat współpracowników, a tym bardziej na temat zwierzchników.

Powyższe zasady zachowania się w życiu zawodowym warto przyswoić, ponieważ dzięki ich przestrzeganiu możemy skutecznie budować swój profesjonalny wizerunek, który pozytywnie wpłynie na codzienne relacje z innymi, a przy okazji z pewnością pomoże nam w rozwoju kariery.

Anna Wojtoń (Trener "bez owijania")

Podziel się

Contact us

public.common.backtop