Kilka porad na bezpieczne wakacje dla dzieci

Kilka porad na bezpieczne wakacje dla dzieci

Nadszedł czas upragnionych wakacji. Po całym roku solidnej nauki i pracy, czas odpocząć. Gdziekolwiek odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. Tygodnie wolne od nauki pozytywnie wpływają na pomysłowość dzieci i młodzieży. Jeśli jest ona wykorzystywana w sposób właściwy, nie stanowi zagrożenia. Niestety, bardzo często spontaniczna kreatywność, połączona z brakiem rozsądku, doprowadza wprost do tragedii.

Rodzice zwykle uważają, że tylko zagwarantowanie dzieciom stałej opieki ustrzeże je od nieszczęścia. W dużej części mają rację. Często zapominają jednak, że dzieci należy uczyć rozwagi, samodzielności i odpowiedzialności, a wakacje są do tego idealnym czasem. Podczas dwóch miesięcy spędzanych w poczuciu wolności od szkolnego obowiązku na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw.

Aby radośnie spędzić czas, dzieci samodzielnie lub z kolegami wymyślają różne gry i zabawy. Niestety, czasami przesadzając z fantastycznymi pomysłami, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo, a nawet utratę życia. Nie zapominajcie zatem moi drodzy Państwo, powiedzieć swoim pociechom o kilku radach:

  1. Zamiast zapałkami bawcie się zabawkami.
  2. Nie zaprzyjaźniajcie się z nieznajomymi, bo nie wiecie kim są i jakie mają zamiary.
  3. Woda jest rozkoszą w upał, ale korzystajcie z niej tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
  4. Nie każdy skok do wody jest na miarę mistrza, czasami kończy się kalectwem lub utonięciem – nie skaczcie do wody w akwenie, którego nie znacie! Zawsze kąpcie się pod opieką kogoś dorosłego.
  5. Rower jest najwspanialszym mustangiem świata, ale jezdnią trzeba się dzielić z innymi, przestrzegajcie więc zasad ruchu drogowego, a także kultury i odpowiedzialności.
  6. Wasze zainteresowania są nauką na miarę Einsteina, ale z różnymi doświadczeniami eksperymentujcie w laboratoriach pod kierunkiem specjalistów a nie w domu, czy na podwórku. Nie bawcie się chemikaliami, materiałami łatwopalnymi. Bez konsultacji z opiekunami nie zażywajcie żadnych leków. Zawsze uważajcie na elektryczność i gaz.
  7. Bądźcie odpowiedzialni. Starajcie się przewidzieć możliwe konsekwencje waszych zachowań.
  8. Narkotyki – „nic się nie stanie, ja tylko spróbuję” – Pamiętaj, niektóre narkotyki uzależniają już od pierwszego razu, bardzo szybko też powodują degenerację mózgu. Nie bądź głupi, nie daj się nabrać na branie.

Więcej na ten temat znajdziecie Państwo na stronie: http://brpd.gov.pl/przed-wakacjami

Monika Zygmunt – Jakuć (Trener, założyciel „bez owijania”)

Podziel się

Contact us

public.common.backtop