Czy zarządzanie naszym czasem zależy tylko od nas?

Czy zarządzanie naszym czasem zależy tylko od nas?

Jak myślisz? Czy umiesz zarządzać swoim czasem? To pytanie warto sobie zadać bez względu na to czy jest się aktywnym zawodowo czy tez nie. Aspekt zarządzania czasem pojawia się bowiem w każdym aspekcie życia.

Znam osoby, które potrafią doskonale nim zarządzać, jednak zdarza się im spóźnić na spotkanie. Jak to możliwe? A jednak…Cóż bowiem po tym, że doskonale potrafią poradzić sobie z rozkładem swojego dnia, kiedy ludzie dookoła nich mają z tym problem.

W pracy, tak jak i w życiu, możemy być świetni w organizowaniu sobie rozkładu dnia. I wszystko działa idealnie, dopóki nie zaczynamy zbyt mocno zależeć od otaczającego nas środowiska – ludzi i procedur. Każdy może pracować ciężko, osiągać doskonałość w planowaniu, ale wszystko może popsuć wpływ otoczenia, którego oddziaływanie jest nieuniknione. W firmach nie działamy w pojedynkę, lecz skazani jesteśmy na współpracę z innymi. Dlatego prawidła skutecznego zarządzania czasem w odniesieniu do jednostek nie mają większego zastosowania. W odniesieniu do organizacji już tak.

W każdej jednostce na zarządzanie czasem wpływa jakość współpracy, komunikacji i zarządzania. W praktyce oznacza to, że dopiero ograniczenie błędów i luk w tych trzech wymiarach pozwala właściwie zarządzać czasem na poziomie jednostek. Jeśli więc organizacja chce działać efektywniej, musi najpierw przyjrzeć się wszystkim trzem aspektom pracy – temu, jak wewnątrz są zorganizowane współpraca, zarządzanie i komunikacja.

Zatem nie jest sztuką wysłać jednego pracownika na szkolenie z zarządzania czasem i oczekiwać, iż w jego wyniku wydajność pracownika wzrośnie. Coraz więcej organizacji dostrzega potrzebę szkolenia większej grupy pracowników, czyli organizowania szkoleń wewnętrznych dedykowanych konkretnej organizacji.

Zachęcam do tego działania. Przeszkolony cały zespół w zakresie zarządzania czasem z pewnością odpowie na oczekiwania szefów i stanie się bardziej produktywny.

 Monika Zygmunt – Jakuć (Trener, założyciel „bez owijania”)

Podziel się

Contact us

public.common.backtop