Jak zbudować efektywny zespół projektowy

Jak zbudować efektywny zespół projektowy

Na sukces każdej firmy składają się działania, które wykonują pracujący w niej ludzie. W wielu firmach bardzo ważną rolę odgrywa praca w zespole. Praca zespołowa może przynieść bardzo dobre efekty, ale pod warunkiem, że uda się stworzyć dobry zespół. Zbudowanie idealnego zespołu jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym do wykonania.

Na co zwrócić uwagę?

Tworzenie zespołu należy oczywiście zacząć od wybrania pracowników, którzy będą jego członkami. To zadanie należy do jednych z najbardziej trudnych. Osoby, które będą tworzyły zespół nie powinny być dobrane w sposób przypadkowy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie sukcesu w budowaniu idealnego zespołu jest integracja. Skuteczna realizacja zadań, które zostaną powierzone zespołowi będzie możliwa tylko wtedy, kiedy jego członkowie będą mieli okazję bliżej się poznać. Integracja jest niezbędna zwłaszcza wtedy, kiedy tworzymy zespół z pracowników, który dotychczas pracowali samodzielnie. Bez nauki wspólnego funkcjonowania stworzenie idealnego zespołu może okazać się zadaniem ponad siły. Zespół, który jest złożony z osób, które się lubią, którzy są ze sobą zżyci pracuje o wiele lepiej. Członkowie takiego mocno zintegrowanego ze sobą zespołu są bardziej zmotywowani do pracy, zdecydowanie lepiej angażują się w powierzone im zadania, a tym samym ich praca jest bardziej efektywna. Oczywiście członkowie zespołu powinni mieć odpowiednią wiedzę merytoryczną. Grupa powinna być zróżnicowana pod względem kompetencji, członkowie zespołu powinni się wzajemnie wspierać i dzielić posiadaną przez siebie wiedzą.

Jakimi cechami powinny wyróżniać się osoby, które będą tworzyć idealny zespół?

Pracownicy, którzy wejdą w skład zespołu powinny być przede wszystkim:

zaangażowani w realizację powierzonych im zadań – zanim utworzymy zespół musimy zapoznać jego członków z celem, do którego mają dążyć;

aktywni – osoby aktywne są bardziej kreatywne, mają wiele pomysłów, nie są bierni;

zmotywowani;

 Rola dialogu w dobrym funkcjonowaniu zespołu

Komunikacja pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu odgrywa bardzo istotną rolę w jego idealnym funkcjonowaniu; dialog to jeden z kluczy do sukcesu zespołu, a po części także realizowanego przez niego projektu. Członkowie zespołu muszą ze sobą nieustannie komunikować się. Prowadzenie merytorycznych dyskusji powinno być stałym nawykiem członków zespołu. Każda z osób, która wchodzi w skład zespołu ma prawo do przedstawienie swoich pomysłów. Komunikacja sprzyja nie tylko lepszej pracy, ale także kreatywności. Z gorących dyskusji może się zrodzić wiele interesujących rozwiązań. Wykonanie projektu będzie o wiele łatwiejsze.

Konflikty – co zrobić, kiedy się pojawią?

Nie da się ich uniknąć, zespół nie składa się bowiem z osób, które mają takie same cechy charakteru, każdy z jego członków mimo że pracują w grupie jest odrębną indywidualnością. Jeśli więc konflikty się pojawią, rolą lidera zespołu jest ich szybkie i delikatne rozwiązanie. Warto wspomnieć, że w zespole, w którym panuje dobra komunikacja pomiędzy jego poszczególnymi członkami liczba konfliktów jest minimalna.

Cechy dobrego zespołu

Możemy powiedzieć, że udało nam się stworzyć idealny zespół do danego projektu, jeżeli jego wszyscy członkowie zaakceptują metodę pracy. O idealnym zespole możemy mówić także wtedy, kiedy każdy z jego członków w pełni angażuje się w powierzone im zadania i czuje się za ich realizację odpowiedzialny. Jeśli do tego dobierzemy do zespołu osoby, które mają uzupełniającą się wiedzę merytoryczną i posiadają umiejętność pracy zespołowej, to możemy powiedzieć, że udało nam się stworzyć idealny zespół.

W ostatnich latach praca zespołowa staje się coraz bardziej popularna. Taki system organizacji pracy sprawdza się wyjątkowo dobrze. Skuteczna współpraca członków zespołu sprzyja efektywnemu rozwiązywaniu wielu problemów. Oparta na efekcie synergii sprawdza się przy wielu projektach, w różnych firmach i przedsiębiorstwach. Dobrze dobrany zespół jest niezwykle efektywny, pozwala na ścisłą współprace, służy skutecznemu rozwiązywania problemów.

 Adam Pisterski (Trener "bez owijania")

Podziel się

Contact us

public.common.backtop