Główne założenia Dyrektywy NIS2

Główne założenia Dyrektywy NIS2

Październik roku 2024 przyniesie ze sobą zmiany w regulacjach prawnych dotyczących cyberbezpieczeństwa. Wejdzie wówczas w życie Dyrektywa NIS2 – Network and Information Systems Directive 2, obejmująca szeroką grupę organizacji działających w przestrzeni cyfrowej i będąca nowelizacją pierwszego europejskiego prawa odnoszącego się do bezpieczeństwa cyfrowego państw członkowskich Unii Europejskiej i podmiotów działających na jej obszarze. Warto zapoznać się szczegółowo z jej treścią, ponieważ naruszenie Dyrektywy NIS2 niesie ze sobą zarówno wysokie kary finansowe dla organizacji, jak i możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności jej najwyższego kierownictwa. 

Główne założenie znowelizowanej Dyrektywy NIS2.

Dyrektywa NIS2 zakłada następujące rozszerzenie obowiązujących do tej pory przepisów:

•               zwiększenie wymagań dotyczących zarządzania, obsługi i ujawniania luk w zabezpieczeniach

•               przeprowadzania testów poziomu cyberbezpieczeństwa i efektywności szyfrowania

•               doprecyzowanie obowiązku raportowania incydentów

•               odpowiedzialność najwyższego  kierownictwa firmy za wdrożenie, zgodność i funkcjonowanie systemu zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie

•               uruchomienie Europejskiej Sieci Zarządzania Kryzysowego w Cyberprzestrzeni

•               wzmocnienie roli Grupy Współpracy w wymianie informacji istotnych dla bezpieczeństwa cyfrowego

•               wprowadzenie koordynacji między Państwami w obszarze ujawniania podatności na cyberataki 

•               wprowadzenie obowiązkowej sprawozdawczości o stanie cyberbezpieczeństwa w UE, za prowadzenie której odpowiedzialna będzie ENISA

•               zwiększenie zakresu kontroli i nadzoru organów administracji publicznej nad pomiotami objętymi Dyrektywą. 

Kogo obejmuje Dyrektywa NIS2?

Znowelizowane przepisy dotyczyć będą średnich i dużych przedsiębiorstw z wielu sektorów, oraz uczestników całego łańcucha dostaw, którzy zobowiązani zostaną do wdrożenia i utrzymywania procedur związanych z zagwarantowaniem bezpieczeństwa dla swoich zasobów cyfrowych. Ma to zapewnić zabezpieczenie infrastruktury krytycznej przed cyberatakami i ochronę kluczowych obszarów funkcjonowania państwa w niezbędnych i istotnych branżach. Do tej pory przepisy dotyczyły kilku wybranych kluczowych obszarów. W ramach NIS2 przepisami zostaną objęte dodatkowo: produkcja żywności i napojów, produkcja farmaceutyczna i chemiczna, transport publiczny, usługi pocztowe i kurierskie, wodociągi i kanalizacja, zarządzanie odpadami, produkcja urządzeń medycznych.

Dodatkowo przewidziano możliwość dobrowolnego zgłaszania incydentów zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa przez podmioty, które nie zostały objęte Dyrektywą. 

 Maciej Musiał (Specjalista ds. IT)

Podziel się

Contact us

public.common.backtop