Umiejętności miękkie pracowników - czy warto w nie inwestować?

Umiejętności miękkie pracowników - czy warto w nie inwestować?

Redagując ogłoszenie rekrutacyjne w wymaganiach, jakie muszą spełnić nasi potencjalni pracownicy oprócz szeregu kwalifikacji zawodowych zwykle umieszczamy również sporo umiejętności miękkich. Do najczęściej wymienianych należą komunikatywność, kreatywność, elastyczność czy też umiejętność pracy w grupie. Bywa, że to właśnie posiadanie bądź nie posiadanie tych cech przesądza o tym, którego z kandydatów na dane stanowisko wybieramy.

Taka sytuacja motywuje osoby poszukujące pracy do udziału w szkoleniach i warsztatach, podczas których mogą rozwijać tego typu umiejętności. Często nie motywuje jednak pracodawców, by inwestowali w rozwój kompetencji miękkich swojego zespołu. To duży błąd.

W przeciwieństwie do umiejętności twardych, które, raz zdobyte, automatycznie wykorzystujemy w codziennej pracy, umiejętności miękkie wymagają ciągłego doskonalenia i regularnych ćwiczeń. Nasi pracownicy często nie mają ani czasu ani środków finansowych, by się temu poświęcić. Warto zatem, by to pracodawca wziął sprawę w swoje ręce. Pieniądze wydane na organizację szkoleń rozwijających kompetencje miękkie personelu można potraktować jako inwestycję w zasoby osobowe firmy. Inwestycję, która szybko się zwróci, przełoży się bowiem dodatnio na jakość obsługi klienta czy efektywność pracy zespołu.

Jakie cechy warto zatem doskonalić? Zdaniem specjalistów z firmy doradztwa personalnego Hays Poland, oprócz komunikatywności oraz umiejętności pracy w grupie w czołówce najbardziej pożądanych kompetencji pracowników znajdują się m. in. multizadaniowość, myślenie analityczne oraz dobra organizacja czasu i umiejętność pracy pod presją. Coraz większą rolę w dzisiejszych czasach odgrywa również umiejętność pracy w multikulturowym środowisku. Dotyczy to zwłaszcza pracowników dużych firm i korporacji, w których realizuje się ponadnarodowe projekty.

Na znaczeniu zyskuje też zrozumienie i wyczucie biznesowych potrzeb firmy oraz orientacja na cel. Warto zapoznać pracowników z celami biznesowymi firmy i sprawić, aby wspólnie dążyli do ich realizacji. Wpłynie to pozytywnie na efektywność pracy w przedsiębiorstwie.

Nie należy zapominać także o szlifowaniu umiejętności przywódczych i zarządczych liderów naszego zespołu. Dobrym pomysłem będzie wysłanie ich na szkolenie na coachów. W ten sposób firma zyska osoby, które będą wspierać pozostałych pracowników w procesie samodoskonalenia i rozwoju zawodowego.

Pozostaje zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: w jaki sposób wybrać odpowiednie warsztaty czy kursy? Na polskim rynku szkoleniowym atrakcyjnych ofert nie brakuje. Nie zawsze jednak program szkolenia czy stosowane przez trenerów metody odpowiadają potrzebom naszych pracowników. Jeśli w organizowanym przez nas szkoleniu ma wziąć udział większa liczba osób, warto poprosić firmę szkoleniową o przygotowanie dla nas indywidualnej oferty. Dzięki temu zyskamy pewność, że inwestujemy pieniądze i czas naszego personelu w rozwój naprawdę przydatnych umiejętności.

Jeżeli szkolenia dla pracowników będziemy organizować regularnie, warto zastanowić się nad podjęciem stałej współpracy z wybraną firmą szkoleniową czy trenerem. Dzięki temu na pewno uda nam się wynegocjować bardziej atrakcyjne warunki cenowe i zagwarantować sobie wysoki poziom usług szkoleniowych.

O autorze:

Inicado.pl to platforma dla firm, szkół oraz trenerów oferujących usługi szkoleniowe. Portal umożliwia publikację ofert kursów i szkoleń z różnych dziedzin. Użytkownicy mogą ponadto stworzyć wizytówkę swojej firmy, dodawać referencje i zbierać pozytywne opinie zadowolonych klientów. Inicado.pl umożliwia im także publikację artykułów poradnikowych w bazie wiedzy oraz otrzymywanie zapytań ofertowych od działów HR i innych firm szkoleniowych, zainteresowanych organizacją dedykowanych kursów. Zapraszamy na www.inicado.pl.

 

 

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry