Jak sobie radzić ze stresem w pracy?

Jak sobie radzić ze stresem w pracy?

Hormon stresu działa na nasz organizm jak zastrzyk pobudzający. Następuje wzrost ciśnienia krwi, wydzielana jest ilość cukru. Dzięki temu jesteśmy przygotowani na nadzwyczajny wysiłek. Organizm wraca do normy, gdy stresująca sytuacja mija. Jak jednak sobie radzić ze stresem, gdy pojawia się każdego dnia?

Stres w pracy: psuje ci wypoczynek

Gdy wieczorem po przyjściu z pracy nadal w niej jesteś myślami, najczęściej w pierwszej chwili pojawia się niepokój, że jutro rano znów musisz iść do pracy. Rozdrażnienie zaczyna narastać, a skutki odczuwają także najbliższe osoby. Bez powodu dochodzi do kłótni z mężem/ żoną, partnerką/partnerem. Nie umiesz cieszyć się przyjemnymi chwilami w gronie bliskich Ci osób. Cierpisz więc nie tylko Ty. Stres związany z pracą nasila się w weekend (w niedzielny wieczór), ale także po dłuższej w niej nieobecności: po świętach czy po urlopie. Jeśli nic z tym nie zrobisz – zamieni się w przewlekły. Jak więc walczyć ze stresem w pracy?

Zadbaj o sympatię koleżanek i kolegów z pracy

Dużą część swojego życia spędzamy w pracy. Miła atmosfera w niej jest więc niezwykle ważna. Jest o nią łatwiej, gdy otaczają nas osoby, które są nastawione pozytywnie. W takiej atmosferze można liczyć, że nikt nie będzie pod nami kopał dołków. Efekt: łatwiejsza, bardziej przyjemna praca i mniej powodów do stresu. Staraj się dobrze żyć ze wszystkimi, postaraj się zachować bezstronność. Nie pozwól się jednak wykorzystywać. Asertywność to umiejętność, której naprawdę warto się nauczyć.

Odreagowuj emocje

Z myślenia o pracy warto się po przyjściu do domu „wyłączyć”. Osoby, które potrafią rozładować swoje emocje, lepiej znoszą stres. Nie tłum ich w sobie, bo rankiem, gdy będziesz musiał/ musiał wrócić do pracy, nie będziesz wypoczęta. Sposobem na szybkie rozładowanie emocji jest wyrzucenie z siebie tego, co cie gryzie. W czterech ścianach własnego domu może swoje negatywne emocje nawet głośno wykrzyczeć. Wielu osobom – zwłaszcza kobietom – pomaga także płacz. W ten sposób możesz jednak rozładować emocje tylko w weekend; nie płacz, gdy idziesz jutro do pracy – wszyscy zauważą, że masz zapuchnięte oczy. Gdy w pracy czujesz, że za chwilę wybuchniesz, zrób kilka prostych ćwiczeń uspokajających. Wyjdź do łazienki, skrzyżuj nogi w kostkach, ramiona wyciągnij przed siebie. Ułóż dłonie jedna nad drugą, spleć palce, przyłóż je do piersi. Zamknij oczy i spokojnie, głęboko oddychaj przez dwie minuty. Możesz też przywołać pozytywne wspomnienia. Pomóc może Ci również spokojne policzenie w myślach do dziesięciu.

Naucz się żyć z szefem

Gdy poznasz mocne i słabe strony swojego szefa, łatwiej ci będzie przeżyć dzień w pracy bez stresu. Szef może być typem absolutnego władcy. Często podnosi głos, jest bardzo pewny siebie. To zmniejsza pewność siebie i jest przyczyną stresu. Łatwiej znieść pracę z takim szefem nie biorąc jego wybuchów do siebie. Rzeczowość to sposób na szefa, który zachowuje się jak władca. Innym typem jest tytan pracy. Przychodzi do pracy nawet, gdy dopadnie go choroba. Tego samego oczekuje od swoich podwładnych. Taki szef nie lubi rywalizacji. Unikniesz stresu udając, że nie masz życia osobistego.

Tego nie rób

Wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie ze stresem w pracy. Po przyjściu do domu czekają więc na nich pułapki. Jedni, aby się rozluźnić sięgają po alkohol. Inni nałogowo objadają się. Jeszcze inni zajadają stres słodyczami. To destrukcyjne, aczkolwiek bardzo popularne, metody walki ze stresem w pracy. Pomagają tylko na chwilę. Gdy nie jesteś w stanie samodzielnie wypracować skutecznej metody walki ze stresem, zwróć się o pomoc do psychologa.

Relaks to jeden ze sposób radzenie sobie ze stresem w pracy. Bardzo pomocne są ćwiczenia oddechowe. Wielu osobom bardzo pomaga joga. Warto też pamiętać, że walkę ze stresem pomoże nam wygrać odpowiednia dieta. Spróbujcie układać swój jadłospis tak, aby codziennie znalazł się w nim banan, płatki owsiane, kasze i pomidory. Na drugie śniadanie do pracy zabierajcie ze sobą nie tylko kanapkę, ale także garść orzechów.

 Andrzej Skowron (Coach "bez owijania")

 

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry