Sztuczna inteligencja - zagrożenie dla człowieka czy wsparcie technologiczne?

Sztuczna inteligencja - zagrożenie dla człowieka czy wsparcie technologiczne?

Czy sztuczna inteligencja stanowi wsparcie dla człowieka? Czy warto w dalszym ciągu ją rozwijać? To pytania, które są zadawane naprawdę bardzo często. Postaramy się przynajmniej częściowo na nie odpowiedzieć.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja nazywana jest często skrótem AL. Skrót ten został utworzony od słów w języku angielskim – artificial intelligence. Mianem tym określa się tworzenie programów komputerowych, które są w stanie naśladować działania obdarzonego inteligencją człowieka. Prowadzone obecnie badania w tym właśnie kierunku obejmą kilka różnorodnych prac. Składa się na nie nie tylko planowanie umożliwiające sterowanie zachowaniem robotów, ale także rozumienie języka czy rozpoznawania obrazów.

Pierwsze programy z zakresu sztucznej inteligencji były tworzone jeszcze w latach 60. XX wieku. Niektóre z nich próbowały naśladować ludzką inteligencję. Inne z kolei skupiały się przede wszystkim na ogólnych technikach rozwiązywania problemów. Na chwilę obecną uważa się, że inteligentne zachowanie w takim samym stopniu zależy od wiedzy, którą posiada system oraz od zdolności jego rozumowania.

Inteligencja człowieka jest wzorem dla działania robotów, stąd niektórzy są skłonni przypisywać AL cechy człowieka. Pojawiają się więc pytania o to, czy sztuczna inteligencja na przykład widzi. Warto więc w tym miejscu podkreślić, że AL nie ma zdolności improwizacyjnych, nie potrafi współczuć czy wszechstronnie myśleć.

Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja w obecnych czasach znajduje coraz szersze zastosowanie. Wykorzystywana jest między innymi w wielu przedmiotach używanych przez wielu z nas nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Działania człowieka wspiera dzisiaj już nie tylko komputery osobiste, ale także smartfony. Pojawiają się również inteligentne samochody. Dzięki wynalazkom wykorzystującym sztuczną inteligencję możliwe jest zmniejszenie skutków popełnianych przez ludzi błędów. AL pozwala również zaoszczędzić mnóstwo czasu. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w bardzo szerokim stopniu do automatyzacji wielu procesów produkcyjnych. Dzięki AL wydajność pracy w tych przedsiębiorstwach jest zdecydowanie większa niż w tych, które tych rozwiązań nie stosują. Sztuczna inteligencja oddała nieocenione usługi w medycynie. Stosowanie AL do badań diagnostycznych umożliwia wykrycie wielu groźnych chorób na bardzo wczesnym etapie. Zwiększa to szanse na całkowite wyleczenie.

Czy sztuczna inteligencja jest dla nas groźna?

Zdania naukowców i polityków w tym temacie są bardzo ze sobą zbieżne. Większość jest przekonanych, na przykład brytyjski fizyk Stephen Hawking, że dalszy rozwój sztucznej inteligencji jest dla nas groźny. S. Hawking uważa, że konieczne jest uregulowanie rozwoju sztucznej inteligencji, gdyż inaczej grozi nam stworzenie nowej formy życia, która zastąpiłaby człowieka. Przeciwnicy niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji są zdania, że AL może stać się przyczyną podważenia gospodarczno-społecznego porządku świata. Zastąpienie ludzi inteligentnymi maszynami stanie się przyczyną pogłębienia na ludzi, których mogą zastąpić roboty i na tych, którzy pracują w zawodach wymagających dużej wiedzy i umiejętności. Sztuczna inteligencja na pewno jest wsparciem dla biznesu, z drugiej jednak strony coraz większa możliwość zastąpienia człowieka robotami może stać się przyczyną drastycznego wzrostu bezrobocia i budzi wiele pytań po stronie zagrożeń jakie ze sobą niesie.

Monika Zygmunt - Jakuć (Inspektor Ochrony Danych)

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry