Stop mobbingowi w miejscu pracy

Stop mobbingowi w miejscu pracy

Uporczywe, długotrwałe nękanie pracownika to mobbing. Nękanie może odbywać się nie tylko między pracownikiem a przełożonym, ale także między pracownikami. Ofiara mobbingu, powinna ten fakt zgłosić – pracodawcy lub inspekcji pracy.

Czym jest mobbing?

Jako mobbing w pracy określa się długotrwałe i uporczywe nękanie pracownika, które ma na celu jego ośmieszenie, poniżenie czy zastraszenie. Do zachowań, które mają cechy mobbingu zalicza się m.in. :

-wyzywanie i obrażanie;

-izolowanie pracownika;

-grożenie bądź/ i upokarzanie;

-zlecanie czynności, które nie mają sensu

Przejawem mobbingu jest również molestowanie seksualne. Pełną definicję mobbingu można podaje Kodeks pracy, a dokładniej art. 94. Z mobbingiem bardzo często mamy do czynienia na linii pracownik-pracodawca. Ale mobbing często zdarza się też między współpracownikami.

Co może zrobić ofiara mobbingu?

Osoba, która uważa, że jest ofiarą mobbingu, koniecznie musi zgłosić to pracodawcy. Zgłoszenia mobbingu należy dokonać w formie pisemnej. W przypadku, gdy na pismo nie będzie żadnej reakcji, instytucją, do której można się zgłosić jest Państwowa Inspekcja Pracy. Mobbing nie jest obecnie zjawiskiem rzadkim. Do życia powołanych zostało więc wiele stowarzyszeń antymobbingowych. Zarówno w inspekcji pracy, jak i w stworzeniu osoba, która padła ofiarą mobbingu może otrzymać pomoc z zakresu prawa pracy. Pracownik, który był ofiara mobbingu może zgłosić sprawę do sądu pracy, aby dochodzić od pracodawcy odszkodowania. Minimalna kwota odszkodowania jest równa z wysokością minimalnego wynagrodzenia O odszkodowanie mogą ubiegać się te osoby, które z powodu mobbingu zdecydowały się na rozwiązanie umowy o pracę. Bardzo często u ofiar mobbingi następuje pogorszenie stanu zdrowia. Osoby te mogą na drodze sądowej dochodzić nie tylko odszkodowania, ale także zadośćuczynienia.

Jak udowodnić mobbing?

Ofiary mobbingu rzadko decydują się na złożenie w sądzie pozwu o odszkodowanie czy zadośćuczynienie. Jeśli jednak na taki krok się zdecydują., potrzebują dowodów, że były nękane w miejscu pracy. Dowodem na mobbing mogą być zeznania świadków, nagrania wideo lub audio, listy (także elektroniczne) i SMS-y, które strony wymieniały między sobą bądź te otrzymywane od mobbera. Dowodem może być także zgłoszenie mobbingu, dlatego tak ważne jest, aby zrobić to w formie pisemnej.

Kto odpowiada za mobbing w pracy?

Odpowiedzialność za zjawisko mobbingu zawsze spoczywa na pracodawcy. Do jego obowiązków należy bowiem przeciwdziałanie temu zjawisku. Za zaniechanie działań przeciwdziałających mobbingowi pracodawca może zostać ukarany karą grzywny. Obowiązkiem właściciela przedsiębiorstwa jest ukaranie mobbera. Utrata premii, przeniesienie na inne stanowisko, a nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy to kary, którymi pracodawca może ukarać mobbera.

Ofiarą mobbingu może stać się każdy pracownik. Nie ukrywajmy tego zjawiska. Dzisiaj dotyka ono kogoś obok Ciebie, jutro może dotknąć i Ciebie. Zgłaszajmy takie patologiczne zachowania Pracodawcy a tym samym przeciwstawiajmy się zrachowaniom niepożądanym.

 

Monika Zygmunt – Jakuć (Inspektor Ochrony Danych)

 

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry