Prawa konsumenta przy codziennych zakupach - o czym warto pamiętać w szaleństwie świątecznych zakupów

Prawa konsumenta przy codziennych zakupach - o czym warto pamiętać w szaleństwie świątecznych zakupów

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Nim się obejrzymy, a ubierać będziemy choinkę i zasiadać do wigilijnej wieczerzy. Zanim jednak to nastąpi czeka nas szaleństwo świątecznych zakupów. Wchodząc do sklepu czy kupując prezenty za pośrednictwem Internetu, warto pamiętać, że przysługują nam określone prawa. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, co przysługuje konsumentom robiącym zakupy.

Prawa konsumenta to nic innego, jak ściśle określony zestaw przepisów i przywilejów, które przysługują każdemu konsumentowi. Jest nim każda osoba kupując towary bądź usługi.

Czy towar kupiony w sklepie stacjonarnym można zwrócić?

Znaczna część klientów nadal wybiera zakupy w sklepach stacjonarnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że stawiając na taki sklep, można towar bardzo dokładnie obejrzeć, sprawdzając czy jest taki, jak oczekujemy. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy towar kupiony w sklepie tradycyjnym można oddać. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Sprzedawca nie ma żadnego obowiązku przyjmowania od nas produktu. Jeśli to zrobi, wyświadcza nam tak naprawdę przysługę. Zawsze warto zapytać sprzedawcę, czy przyjmie produkt, jeśli na przykład okaże się, że nie przypadnie on do gustu osobie, dla której go kupiliśmy.

Co z towarami ze sklepu internetowe?

W tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Każdy, kto decyduje się na zakupy w sklepie internetowym powinien pamiętać, że zawsze przysługuje nam prawo zwrotu produktu. Wszystko dlatego, że zawieramy umowę na odległość, a ta daje konsumentowi znacznie większe prawa. Ile mamy czasu na zwrot? Czternaście dni. Co jednak istotnie, konsument nie jest zobowiązany do podawania przyczyny. Warto jednak pamiętać, że są sytuacje, kiedy sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru. Stanie się tak wówczas, gdy:

-produkt został wykonany na zamówienie;

-termin ważności produktu jest krótki;

-produkt przeznaczony jest do higieny, a opakowanie jest naruszone.

Jeśli konsument ma wątpliwości, czy sprzedawca słusznie mu odmówił, może zawsze zwrócić się po poradę do rzecznika praw konsumenta. Działa również wiele organizacji konsumenckich, które także świadczą pomoc w wątpliwych sytuacjach.

 Co z reklamacją towaru?

Konsument zawsze ma prawo do złożenia reklamacji. Warunkiem jest oczywiście wada towaru. W reklamacji określić należy swoje oczekiwania. Można postawić na naprawdę towaru bądź jego wymianę na nowy, zwrotu całości lub części pieniędzy. Warto pamiętać, że na złożenie reklamacji mamy aż dwa lata od dnia, w którym otrzymaliśmy towar. Kiedy jednak zauważymy wadę, fakt jej powstania musi zostać zgłoszony nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia jej powstania. Jeśli przekroczymy ten termin, prawo do reklamacji przepada. Sprzedawca nie będzie wówczas ponosił żadnej odpowiedzialności za powstałe wady. Reklamację zawsze składamy na piśmie.

Wiele osób pyta co z rzeczami, które kupiliśmy na obniżkach czy promocjach. Sprzedawcy często informują, że reklamacja takich towarów nie dotyczy. Tymczasem sytuacja jest zupełnie inna. Również towar kupiony po obniżonej cenie można reklamować. Warunek jest jeden: podczas zakupu musiał być pozbawiony wad, o których sprzedawca informowałby kupujących. Jeśli więc korzystamy ze zwykłej wyprzedaży, nie musimy obawiać się tego, że reklamacja znajduje się poza naszym zasięgiem. Kiedy jednak cena produktu została obniżona w związku z jego wadą, wówczas nie można reklamować tej wady, która spowodowała niższą cenę. Jeśli jednak wada jest inna nie wpływała na obniżkę, reklamacja nam przysługuje. Jeżeli sprzedawca z takim stanowiskiem się nie zgadza, warto zgłosić się do odpowiednim instytucji.

Boże Narodzenie to czas, kiedy obdarowujemy się wzajemnie prezentami. Niestety, nierzadko dzieje się tak, że zakupiony podarek niekoniecznie przypadł do gustu osobie obdarowanej bądź okazało się, że ma jakieś wady. Na szczęście prawa konsumenta dbają o kupujących. Przedstawione przez nas wskazówki warto pamiętać. Dzięki nim szał świątecznych zakupów będzie zdecydowanie mniej stresujący.

Monika Zygmunt-Jakuć

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry