Ciekawość w biznesie

Ciekawość w biznesie

Ciekawe jak on/ona to robi, że tak dobrze wygląda, że tyle zarabia, że jest taki/taka zadowolony/a, że wciąż się uśmiecha… Ciekawe, arcy ciekawe… Pewnie to efekt jakiś szemranych interesów, aplikowania w siebie botoksu, kwasu hialuronowego albo i preparatów farmakologicznych, które sztucznie wywołują efekt szczęścia. Tak! Na pewno tak jest. Kto w dzisiejszych czasach uczciwie, naturalnie, bez ingerowania będzie się tak zachowywał, tak wyglądał, tyle miał. A może jest inaczej? Może da się inaczej? Ciekawe…

No właśnie! Ciekawość. To właśnie ona towarzyszy nam w zasadzie od zawsze. Byliśmy ciekawi jak to jest dotknąć czegoś gorącego, póki się nie oparzyliśmy i już wiedzieliśmy, że to niezbyt przyjemne doznanie. Byliśmy ciekawi jak to jest zapalić papierosa do momentu, aż po zaciągnięciu się nim stwierdziliśmy, że to nie dla nas albo odkryliśmy, że ten nałóg nam odpowiada. Ciekawe jak to jest upić się i rano obudzić z kacem. Ciekawe jak to jest pojechać w nieznane bez pieniędzy w kieszeni. Ciekawe…

Ciekawość ludzka jest naturalnym towarzyszem naszego życia na każdym etapie rozwoju. Towarzyszy nam w różnych obszarach. Jakie to przecież ciekawe co dzieje się u sąsiadów za ścianą. Pożyjmy trochę ich życiem a może okaże się gorsze od naszego? Z większa ilością problemów? Poczujemy się lepiej? Zaspokoimy ciekawość? Przez chwilę chociaż nasze życie wyda się nieco lepsze?

A może warto spożytkować ciekawość inaczej… Może warto przekuć ją w biznes, w zarabianie. Ciekawi Cię jakiś temat, obszar, zakres spraw. Dowiedź się jak najwięcej, bierz udział w konferencjach, spotkaniach, spotykaj się z ludźmi, czerp wiedzę aż staniesz się ekspertem. Niech Twoja ciekawość zaprowadzi Cię w miejsce w którym nigdy nie byłeś a zawsze chciałeś być.

Iloraz ciekawości (CQ) – każdy z nas ma go w sobie. Opisuje głód umysłu na wiedzę. Osoby o wysokim poziomie CQ są bardziej dociekliwe i otwarte na nowe doświadczenia. Ekscytuje je wszystko, co nowe i szybko się nudzą codziennością. Zwykle tworzą wiele oryginalnych pomysłów i są dalekie od konformizmu. Nie jest to obszar tak dokładnie zbadany jak IQ, ale istnieją przesłanki ku temu, by sądzić, że EQ odgrywa równie istotną rolę w radzeniu sobie ze złożonością i to na dwa sposoby. Po pierwsze osoby z wysokim poziomem CQ charakteryzują się wyższą tolerancją na niejednoznaczność. Ten pełen niuansów, zaawansowany i subtelny sposób myślenia definiuje samą esencję złożoności. Po drugie CQ prowadzi na wyższe poziomy intelektualne i przyswajanie wiedzy w czasie, zwłaszcza w formalnej domenie edukacji, takiej jak nauka czy sztuka.

Jak powiedział kiedyś Albert Einstein: „Nie jestem obdarzony żadnych szczególnym talentem. Jestem tylko bardzo ciekawy świata”.

Takiej właśnie prawdziwej ciekawości świata Wam życzę. Takiej, która da Wam szczęście i poczucie, że warto było być ciekawym…

Monika Zygmunt – Jakuć (Dyrektor Zarządzający „bez owijania”)

Podziel się

Napisz do nas

Powrót do góry